W łazience meble drewniane są szczególnie narażone na kontakt z wodą oraz na częste zmiany wilgotności powietrza. Z tego też powodu muszą być one odpowiednio zabezpieczone.
Każdemu z nas zdarza się raz na jakiś czas zachlapać część łazienki. Nic nie możemy poradzić też na zmiany wilgotności powietrza w łazience. Czy wiesz, że po wzięciu natrysku wilgotność ta może wzrosnąć nawet o 100%? Z tych właśnie powodów zabezpieczenie drewnianych powierzchni przed niekorzystnymi warunkami, które panują w łazience to konieczność. Szczególnie ważne jest wykończenie elementów frontowych drzwi oraz szuflad. Niezabezpieczone przed wilgocią meble bardzo szybko stracą swój piękny wygląd, odkształcą się, mogą też pojawić się trudności z ich zamykaniem i otwieraniem.
Niektórzy spośród producentów stosują tanie zabezpieczenie polegające na pokryciu frontów folią PCV. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania możliwe jest wyprodukowanie mebli, na które mogą sobie pozwolić mniej zasobne osoby. Jeśli jednak chodzi o niezawodność folii PCV – tu zaczynają się schody. Wiadomo, że lepiej kupić meble zabezpieczone w ten sposób niż takie, które nie są przed wilgocią chronione w ogóle, jednak nie oczekuj od tak zabezpieczonych frontów zbyt wiele.
Zadowalającą wodoodporność gwarantuje jedynie zabezpieczenie mebli specjalnymi lakierami. Najpopularniejsze wśród nich są tzw. dwuskładnikowe wodoodporne lakiery na bazie poliuretanu. Warto zauważyć, że na odpowiednie działanie wspomnianych lakierów ma wpływ nie tylko ich skład, ale również sama technika ich nakładania. Nawet najlepszej jakości dwuskładnikowy lakier wodoodporny nie pomoże, jeśli został niedokładnie nałożony.
Warto pamiętać też o tym, by nie skazywać mebli na ciągły kontakt z wodą. Trzeba przestrzegać zasad użytkowania mebli łazienkowych. Jeśli niechcący zalałeś drewniane drzwiczki szafki pod umywalką, natychmiast wytrzyj je do sucha. Nie pozwól, by woda pozostała na ich powierzchni przez kilka godzin.